סרבנות גט

סרבנות גט היא סוגיה כואבת הפוגעת בהמשך החיים של מסורבי הגט השואפים להתחיל פרק ב‘ בחייהם. לסרבנות גט יש השלכות הלכתיות; מסורבי גט לא יכולים להתחתן ואם יביאו לעולם ילדים, אלו יחשבו לממזרים. אישה מסורבת גט המקיימת יחסי אישו עם בן זוג אחר נחשבת לנואפת ולא תוכל להתחתן עם בן הזוג גם לאחר שתקבל את הגט. אז מהו בעצם הרקע לסרבנות גט, מה ניתן לעשות וכיצד טוען רבני יכול לסייע.

 

סרבנות גט – הסבר מפי טוען רבני

כאשר מדברים על סרבנות גט, כדאי גם להבין את הרקע לבעייה. ובכן, על פי חוקי התורה, על מנת לסיים נישואין על הבעל לתת גט לאישה. הגט צריך להינתן מרצונו החופשי, אחרת הוא פסול (גט מעושה). כאן אנו יוצאים מתוך נקודת הנחה כי האישה מעוניינת בגט, אך נשאלת השאלה האם ניתן לתת לאישה גט בעל כורחה? התשובה היא לא! זהי אפילו עבירה פלילית מסוג פשע. על מנת להתיר קשר נישואין בעל כורחה של האישה, ישנו צורך בפסק דין של בית דין רבני המחייב את האישה, אחרת זוהי עבירה שדינה עד 5 שנות מאסר.

 

באותה ההזדמנות נזכיר שלא כל סירוב של הגבר או האישה לתת גט נחשב לסרבנות גט. במקרים בהם אין עילת גירושין הלכתית, לא ניתן לכפות זאת מחשש ל“גט מעושה“, אשר אינו תקף מבחינה הלכתית. זהו גט הניתן בכפייה ולא מתוך רצון חופשי. אך שוב פעם חשוב להזכיר שהדברים אינם שחור ולבן, חשוב להתייעץ עם טוען רבני ולקחת את השיקולים ההלכתיים של כל מקרה לגופו.

 

 

מדוע קיימת סרבנות גט

מדוע ישנם מקרים בהם למרות שחיי הנישואין אינם מתקיימים בפועל כפי שהיינו מצפים, עדיין מסרב  הגבר לתת את הגט לאישה, או האישה מסרבת לתת את הגט לגבר? לצערנו במקרים רבים מאחורי סרבנות גט מסתתרת סחטנות גט, כלומר סירוב על מנת להשיג הטבות מסוימות כתנאים משופרים בהסכם הגירושין. כלומר סרבנות הגט הופכת לאמצעי להפעלת לחץ כנגד בן/בת הזוג. במקרים אחרים זה יכול לבוא מתוך נקמנות או קנאה, כלומר נימוקים רגשיים ולא ענייניים של בני זוג אשר מסרבים לתת גט אפילו במשך שנים.

 

כיצד מתמודדים עם סרבנות גט

לבית הדין הרבני יש סמכות להטיל סנקציות שונות על סרבן הגט בתור אמצעי להפעלת לחץ. אך התמונה תמיד מורכבת ולכן חשוב להיעזר בשירותיו של טוען רבני כבר מהשלבים הראשונים של הגשת התביעה בבית הדין הרבני. טוען רבני, לא רק שמבין ללב הלקוח, אלא גם מכיר היטב את דיני המשפחה והשיקולים ההלכתיים לפיהם פועל בין הדין הרבני, דבר המעניק לו יתרון בעת ייצוג לקוחות.

 

במקרה שבו סרבן הגט הוא הגבר, בית הדין הרבני מוסמך להטיל סנקציות כבדות אשר בדרך כלל מספיקות בכדי לגרום לגבר להעניק את הגט; הסנקציות שמטיל בית הדין הרבני מגבילות ומשתקות את סרבן הגט והן יכולות לגלול את עיקול חשבון הבנק של סרבן הגט ואף מאסר בצינוק, אך סנקציות אלו מיועדות אך רק עבור מקרים בהם ישנה עילת גירושין הלכתית, דבר אשר מצריך בדיקות מעמיקות של נסיבות המקרה והן בדיקה הלכתית ע"י טוען רבני.

 

ישנם גם מקרים בהם האישה היא זו שמסרבת לתת את הגט. במקרים אלו בית הדין הרבני אינו ממהר להטיל סנקציות. הדבר בהחלט בא בחשבון אך זה דורש את אישור נשיא בית הדין הרבני.