כיצד מתנהל טקס הגירושין בבית הדין הרבני?

בנסיבות שונות בני הזוג מחליטים לסיים את קשר הנישואין, לעתים מדובר ברצון משותף ולפעמים זהו רצון של אחד הצדדים. כל מקרה של גירושין, בקרב בני זוג יהודים, מתחיל בהגשת תביעת גירושין לבית הדין הרבני, תביעת גירושין אותה ניתן לכרוך גם עם הסוגיות הנלוות לגירושין. הצורה הנכונה להגיש תביעת גירושין היא באמצעות טוען רבני המוסמך לייצג תובעים ונתבעים בבית הדין הרבני. טוען רבני מכיר היטב את שיקולי בית הדין הרבני ויודע כיצד להתנהל מולם, אך יחד עם זאת חשוב שנהיה מודעים לתהליך עצמו.

 

הסכם גירושין

השאלה הראשונה שצריך לשאול היא האם שני בני הזוג מעוניינים בגירושין. במידה וישנה הסכמה בני בני הזוג, אין צורך בהגשת תביעת גירושין אלא הגשת ”בקשה משותפת לגירושין“. את הסכם הגירושין יש להביא לאישור בית הדין הרבני.

מומלץ לערוך את הסכם הגירושין עם טוען רבני מגשר, מכיוון שבית הדין הרבני אינו מהווה חותמת גומי לאישור החלטת בית המשפט, אלא עורך בחינה של הדברים על מנת לבדוק את הסיכוי לעריכת שלום בית במידה ובית הדין יראה שבני הזוג שלמים בהחלטתם להתגרש הוא יאשר את הסכם הגירושין. לאחר אישור ההסכם יש לו תוקף של פסק דין.

 

בנוסף, מלבד הניסיון להגיע לשלום בית, בית הדין הרבני גם בודק את תקינות ההסכם, מוודא ששני הצדדים חתמו עליו מרצונם החופשי ושהם מודעים למשמעותו. הרצון החופשי הוא נקודה מאוד חשובה מחשש של גט בכפייה.

 

לאחר אישור ההסכם ולאחר שביה"ד מוודא כי הצדדים אינם מתגוררים יחד, יקבע מועד לסידור הגט.

 

תביעת גירושין

כאשר אין הסכמה בין בני הזוג מוגשת תביעת גירושין על ידי אחד מבני הזוג המעוניין/ת לסיים את חיי הנישואין. יש להגיש את טופס התביעה בצירוף המסמכים הרלוונטיים ולשלם את האגרה. בדרך כלל מתבצעת גם כריכה של הנושאים הנלווים כמו מזונות אישה, משמורת, וחלוקת רכוש. בשלב זה חשוב מאוד לעבוד עם טוען רבני אשר יסייע לתובע/ת בתהליך ויעניק ייצוג בבית הדין הרבני. לצורך תביעת גירושין יש צורך בעילת גירושין על פי ההלכה. במקרה שסתם מאסתם בחיי הנישואין, בית הדין הרבני לא יקבל עילה זו.  ישנן עילות שונות לגירושין ומוטב לבדוק את הנושא עם טוען רבני על מנת לא לעשות טעויות.

 

סידור הגט בבית הדין הרבני

לאחר שנעזרתם בטוען רבני ועברתם את כל הליך הגירושין מגיע בסופו של דבר מעמד סידור הגט. לאחר הסדרת הסכם הגירושין או תביעת גירושין יש לבצע את החלק הטקסי של הגירושין – מתן הגט. לצורך סידור הגט יש לבצע מספר שלבים: בירור שמות, ביטול מודעות

 

בירור שמות בני הזוג, תהליך המתבצע באמצעות עדים; במעמד זה בודקים באופן קפדני את שמות המתגרשים, אביהם ושמותיהם הקודמים, כינויים ושמות שונים שנקשרו במשפחה. בדיקה זו נועדה להבטיח את תקינות הגט, רישום לא נכון של השמות פוסל את הגט. ההקפדה וריבוי הפרטים נועדו גם להבטיח שלא יכול בלבול בין שמות בני הזוג לבין שמותיהם של בני זוג אחרים.

 

ביטול מודעות הוא השלב הבא במעמד סידור הגט. זהו השלב שבו הדיינים מזמינים את הזוג לאולם הדיונים ומנהלים איתם שיחה קצרה. במהלך השיחה הם מוודאים כי בני הזוג מבקשים את הגט מרצונם החופשי ושהם מבינים את משמעותו. ביטול המודעות הוא בעצם ביטול כל ההתחייבויות הקודמות בין בני הזוג, אך ורק לגבי ההתחייבויות הקשורות לגירושין עצמם. לצורך ביטול המודעות על הבעל להצהיר בקולו : שִׁמְעוּ אֵלִי!

 

אַתֶּם עֵדִים שֶׁאֲנִי מְבַטֵּל לִפְנֵיכֶם כָּל מוֹדָעָה וּמוֹדָעָה שֶׁיָּצְאָה מִמֶּנִּי

וְכָל דְּבָרִים שֶׁאָמַרְתִּי שֶׁאִם יִתְקַיְּמוּ יִגְרְמוּ לְבִטּוּל הַגֵּט

וְכֵן פּוֹסֵל אֲנִי כָּל עֵדִים שֶׁיּוֹדְעִים שֶׁאָמַרְתִּי כָּל דָּבָר הַפּוֹסֵל אֶת הַגֵט וכו'.

 

כתיבת הגט מתבצעת על ידי סופר, היא נעשית במעמד האיש המגרש, שני עדים והסופר בחדר נפרד. בגט נכתב על קלף בדיו וקולמוס. אין צורך להביא עדים אישיים, העדים הם עובדי בין הדין הרבני. לטקס זה משמעות רבה ועל כלי הכתיבה להיות בבעלות המגרש, לכן ישנו חלק סמלי בו הסופר מענק למגרש את כלי הכתיבה כמתנה. הסופר כותב את הגט ברציפות, כאשר הוא קורא כל אות בקול בטרם כתיבתה. העדים אינם צריכים להישאר בחדר בכל התהליך אלא רק לצורך כתיבת השורה הראשונה ושוב במעמד החתימה על הגט. בתום הכתיבה הם מוזמנים שוב, קוראים את הגט וחותמים את שמותיהם.

 

לאחר השלמת הגט בידי הסופר מתכנסים בני הזוג באולם הדיינים. הדיינים קוראים את הגט ובמידה והתגלתה טעות יש לערוך אותו מחדש. במידה והכול תקין בית הדין מוודא שנית שהמגרש עושה זאת מרצונו החופשי וחוזרים על ביטול המודעות. כמו כן הדיינים מוודאים שכל התהליך התבצע כהלכה.

 

לאחר בדיקת הגט ואישורו הסופי ניתן לעבור לחלק האחרון שהוא מסירת הגט לאישה. האישה מופיעה בפני הדיינים בנוכחות העדים אשר חתמו על הגט ונשאלת גם היא האם היא עושה זאת מרצונה החופשי. במידה והאישה עונדת טבעות עלייה להסירן על מנת שתוכל לקבל את הגט בידה ללא שום חציצה. סיום חיי הנישואין מתבצע ברגע שבו המגרש מוסר לאישה את הגט ואומר:

"הָרֵי זֶה גִּיטֵךְ וְהִתְקַבֵּל גִּיטֵךְ זֶה וְהָרֵי אַתְּ מְגֹרֶשֶׁת בּוֹ מִמֶּנִּי מֵעַכְשָׁו וְהָרֵי אַתְּ מֻתֶּרֶת לְכָל אָדָם".

 

על האישה לקבל את הגט ולהרימו כ 30 סנטימטר כאקט המסמל קניין. לאחר מכן יש לשים את הגט מתחת לבית השחי השמאלי וללכת 2-3 צעדים קדימה ולאחר מכן להסתובב ולחזור. לאחר מסירת הגט לאישה עליה למוסרו לידי הדיין. הדיין קורא שוב את הגט ומוודא שוב את תקינותו. כמו כן הוא חוזר ושואל את הסופר והעדים את אותן השאלות שנשאלו בתום כתיבת הגט. על מנת להבטיח שלא יהיה ניתן לערער על הגט בעתיד הדיין משביע את הנוכחים שלא יוציאו לעז אל הגט ובמידה וכן זהו המעמד האחרון בו יוכלו לבקר את הגט. כמו כן הדיין מבקש מהמגרש להעניק את כלי הכתיבה בחזרה במתנה לסופר.

הדיינים מאחלים לצדדים הגרושים הצלחה בהמשך דרכם החדשה וברכת "גמר טוב".

לאחר מכן, בית הדין מאשר את הגירושין בטופס המכונה "מעשה בית דין", – מסמך המעיד על סופיות הדיון, וכל אחד מהצדדים מקבל עותק של מסמך זה.