צרו קשר
ּ

תביעת גירושין בבית הדין הרבני

כאשר מדברים על תביעת גירושין בבית הדין הרבני יש להבחין בין שני מקרים שונים; המקרה הראשון הוא כאשר שני בני הזוג מעוניינים להתגרש בהסכמה הדדית (בקשה משותפת לגירושין) או מקרים בהם רק אחד מבין שני בני הזוג מבקש להתגרש ואז יש צורך בתביעת גירושין בבית הדין הרבני.

המקרה הראשון הוא המקרה הפשוט בו שני בני הזוג מגישים בקשה משותפת לגירושין. זהו הליך מהיר וקל, בעיקר מהסיבה שלא נדרשת עילת גירושין. הליך זה מסתיים בהסכם גירושין. אך במקרים בהם רק אחד מעוניין בגירושים יש להגיש תביעת גירושין בבית הדין הרבני המלווה בעילת גירושין. עצם נושא המחלוקת הוא כבר סיבה לפנות לטוען רבני על מנת לייצג את המבקש/ת להתגרש מול בית הדין. הסוגיה שעומדת כאן על הפרק היא האם בית הדין הרבני יחייב את בן/בת הזוג להתגרש.

תהליך הגירושין כולל גם סוגיות נוספות של חלוקת רכוש, מזונות ומשמרות על הילדים. בדרך כלל בטרם קיום טקס הגירושין בבית הדין הרבני יש להגיע להכרעת בית המשפט בסוגיות אלו. אך במידה ובקשת הגירושין כוללת גם את הסוגיות הללו, בית הדין הרבני מקבל את הסמכות להכריע בנושא, ולא בית המשפט לענייני משפחה.

עילת הגירושין

על מנת להגיש תביעת גירושין בבית הדין הרבני יש צורך בעילת גירושין. אם חשבתם להיות יצירתיים בעילת הגירושין או סתם להגיד שמאסתם – זה לא עובד כך; ישנה רשימה סגורה של עילות גירושין על פי ההלכה. לדוגמה מקרים של אלימות פיזית, עקרות ממושכת, בגידה מתקבלים כעילה לגירושין. גם במקרה של עילה לגיטימית, בין הדין הרבני ינסה לפתור את הדבר בעזרת שלום בית.

במידה ובית הדין הרבני קיבל את בקשת התביעה והוחלט על גירושין יש לקיים את סידור הגט. מדובר בתהליך הכולל את ברור השמות של בני הזוג באמצעות עדים, ביטול מודעות, כתיבת הגט על ידי סופר ומסירתו לאישה.

במידה ויש לך עילה לגירושין ורצון להתגרש, יש להגיש את התביעה לבין הדין הרבני. הצורה הטובה ביותר לעשות זאת היא בעזרתו של טוען רבני הבקיא בהליכים, בהלכה, דיני המשפחה והמשפט העברי.

למעלה

השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם

ּ