צרו קשר
ּ

תביעת כתובה ופיצויים לאחר גירושין

במקביל לטקס החופה נחתמת גם הכתובה. הכתובה היא אינה דבר סמלי, יש לה תוקף של מסמך משפטי חוזי ובמקרי גירושין האישה יכולה לבצע תביעת כתובה ופיצויים. הכתובה מגדירה את הסכום אותו הבעל מתחייב לשלם לאישה במקרה ובו הנישואין יגיעו אל קיצם. היא נועדה להבטיח את רווחתה של האישה במקרה זה, אך לא רק – כתובה נועדה למנוע מהגבר לגרש את אשתו בקלות דעת וללא סיבה מוצדקת. מקרים אלו נידונים בבתי הדין הרבניים, הם אלו המוסמכים לקבוע האם על הבעל לשלם את הסכום שנקבע בכתובה. אך שימו לב שמדובר בנושא מורכב בו נכנסים לתמונה שיקולים הלכתיים לצד שיקולים הנובעים מחוקי המדינה. ישנן נסיבות בהן בתי הדין הרבניים מחייבים את הבעל לשלם את הסכום המלא וישנם מקרים בהם מגיעים לפשרות אחרות.

בטרם הגשת תביעת כתובה מומלץ לפנות לטוען רבני אשר יבדוק את הכתובה וייתן את חוות דעתו האם בכלל יש טעם לפנות לבין הדין הרבני לצורך תביעת כתובה. קיום הבדיקה בטרם הגשת התביעה יחסוך כסף ועגמת נפש. בדיקת הכתובה דורשת הבנה של השפה הארמית והמשפט העברי. הבדיקה כוללת את בדיקת אותנטיות הכתובה כמו גם את פרטיה – חובת המזונות, תוספת הכתובה, נדוניה ותוספת נדוניה.

תביעת כתובה יש להגיש לבתי הדין הרבניים, אך נושאי חלוקת הרכוש נידונים בבתי המשפט בהתאם לחוק יחסי ממון. השיקולים של בתי המשפט הם אינם שיקולים הלכתיים ולכן כאשר הנושא מגיע לבתי הדין הרבניים הם לוקחים בחשבון את הסכומים שהאישה קיבלה במסדרת ההסדרים של בתי המשפט ובמקרים רבים דוחים את תביעת הכתובה. אך שוב נזכיר שיש לבדוק כל מקרה לגופו, וגם ישנם מקרים בהם בתי הדין הרבניים פוסקים כי הסכום בכתובה נמוך ואינו מייצג את הפיצוי הראוי כאשר לוקחים בחשבון את תקופת הנישואין.

כאשר מדובר בתביעת כתובה ופיצויים לאחר גירושין יש לפנות לטוען רבני על מנת לבדוק את המקרה ואת הנסיבות. הדרך הטובה ביותר להתנהל מול בתי הדין הרבניים היא באמצעות טוען רבני. טוען רבני הוא בעל הסמכה לייצג לקוחות מול בתי הדין הרבניים, הוא בקיא בדיני המשפחה אך לא פחות במשפט העברי ודיני ההלכה המשמשים כטיעונים בעלי תוקף בבית הדין הרבני.

למעלה

השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם

ּ